29 rugsėjo, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

Netradicinės sporto šakos ir viskas apie jas

Netradicinės sporto šakos

Kai galvojame apie sportą, mūsų mintyse tradiciškai iškyla futbolas, krepšinis ar net tokios olimpinės sporto šakos kaip plaukimas ir gimnastika. Tačiau yra ir netradicinių sporto šakų, kurios dažnai lieka nepastebėtos, tačiau teikia unikalią naudą tiems, kurie jomis užsiima. Nuo parkūro iki povandeninio ledo ritulio – ši veikla nėra tik pomėgis, tai fizinės ir psichinės sveikatos stiprinimo būdai, kuriuos patvirtina vis daugiau mokslinių tyrimų.

Netradicinių sporto šakų tipai

Parkūras

Parkūras, menas greitai ir efektyviai įveikti kliūčių ruožus, kilęs iš karinių mokymų. Jis įkūnija funkcinį fitnesą, ugdo pagrindinę jėgą, ištvermę ir erdvės suvokimą (Puddle ir Egger, 2020). Parkour praktikuojančius asmenis, vadinamus traceurs, dažnai galima sutikti laipiojančius sienomis ir šokinėjančius per turėklus, o jų judesiai yra kinetinės poezijos forma. Šiame sporte akcentuojamas gebėjimas prisitaikyti ir įveikti fizines kliūtis lemia psichinį atsparumą – aspektą, kuris labai svarbus šiuolaikiniame sparčiai besivystančiame pasaulyje.

Netradicinės sporto šakos 1

Vaikčiojimas lynu

Vaikčiojimas lynu reikalauja, kad žmogus vaikščiotų per įtemptą virvę, dažnai įtvirtintą tarp dviejų medžių. Šis balansavimo veiksmas – tai ne tik pusiausvyros išbandymas, bet ir pagrindinė treniruotė, kurios metu įdarbinami raumenys, dažnai pamirštami tradicinėse sporto šakose. Keller ir kt. (2012) atlikto tyrimo duomenimis, „slacklining” poveikis pagrindinei jėgai ir propriocepciniams gebėjimams yra didelis, todėl tai yra veiksminga sportininkų traumų prevencijos priemonė.

Socialinis e. sportas

Turbūt vienas sparčiausių netradicinių sporto šakų yra e. sportas. Varžybose žaidžiami vaizdo žaidimai gal ir nereikalauja fizinio krūvio tradicine prasme, tačiau juose galima žaisti protinę gimnastiką, panašią į šachmatus. Čia žaidžiamas strateginis mąstymas, greiti refleksai ir komandinis darbas. Be to, e. sportas turi įtakos kognityvinei sveikatai, nes tyrimai rodo galimą naudą sprendimų priėmimo įgūdžiams ir reakcijos laikui (Palaus ir kt., 2017).

Netradicinės sporto šakos 2

Neįgaliųjų regbis

Regbis vežimėliuose, iš pradžių buvo vadinamas „murderball”, demonstruoja nuožmų žaidėjų su fizine negalia atletiškumą. Ši didelio kontakto sporto šaka meta iššūkį gebėjimų suvokimui ir sulaukia teigiamos įtakos ne tik dėl savo varžybinės dvasios, bet ir dėl terapinės naudos, padedančios reabilitacijos procese ir skatinančios socialinį įsitraukimą (Tweedy ir Vanlandewijck, 2011).

Netradicinių sporto šakų naudą žmogaus organizamui

Pavyzdžiui, parkūras. Parkūras, arba judėjimo menas, skatina dalyvius efektyviai ir kūrybingai judėti aplinkoje. Tačiau tai ne tik bėgimas ir šokinėjimas; tai sudėtinga fizinė veikla, reikalaujanti jėgos, lankstumo ir kognityvinio planavimo. Žurnale „International Journal of Sports Physiology and Performance” paskelbtame tyrime nustatyta, kad praktikuojantys parkour gerokai pagerino fizinio pasirengimo rodiklius, įskaitant širdies ir kraujagyslių ištvermę ir raumenų jėgą (1).

Panašiai įrodyta, kad „ėjimo lynu“ sporto šaka, kurios metu balansuojama ant pakabintų plokščių diržų, teigiamai veikia pagrindinę jėgą ir pusiausvyrą. Žurnale „Journal of Strength and Conditioning Research” paskelbtoje publikacijoje teigiama, kad reguliarios treniruotės pagerino sportininkų pusiausvyrą ir laikysenos kontrolę, o tai yra pagrindiniai traumų prevencijos komponentai (2).

Netradicinės sporto šakos 3

Net ir labiau neaiškios sporto šakos, pavyzdžiui, povandeninis ledo ritulys, dar žinomas kaip aštuonkojų sportas, teikia netikėtą naudą sveikatai. Tai sporto šaka, žaidžiama ant baseino dugno, susijusi su dideliu širdies ir kraujagyslių bei raumenų aktyvumu, dėl kurio gali pagerėti deguonies efektyvumas ir plaučių talpa. Pasak „European Journal of Applied Physiology”, povandeninio ledo ritulio žaidėjai gali išsiugdyti geresnes kvėpavimo sulaikymo galimybes ir mažesnį širdies susitraukimų dažnį ramybės būsenoje, panašiai kaip elitiniai plaukikai (3).

Šių sporto šakų fizinė nauda akivaizdi, tačiau koks jų poveikis psichinei sveikatai? Nauji moksliniai tyrimai pradėjo pabrėžti psichologinius netradicinių sporto šakų privalumus. Pavyzdžiui, laipiojimas uolomis, kuris dažnai reikalauja spręsti problemas ir susikaupti, siejamas su mažesniais nerimo ir depresijos simptomais. Žurnale „Psychology of Sport and Exercise” (Sporto ir fizinių pratimų psichologija) atliktas tyrimas parodė, kad laipiojant uolomis reikalingas susikaupimas gali būti tarsi judanti meditacija, skatinanti gerą psichinę savijautą (4).

Netradicinės sporto šakos 4

Be to, negalima ignoruoti socialinio šių sporto šakų aspekto. Daugelis netradicinių sporto šakų skatina glaudžias bendruomenes, kuriose svarbiausia yra parama ir draugystė. Ši socialinė integracija prisideda prie bendro pasitenkinimo gyvenimu ir priklausymo jausmo, kaip rašoma „Journal of Leisure Research” (5).

Apibendrinant galima teigti, kad netradicinės sporto šakos nėra tik nuotykių mėgėjų pramoga. Jos paremtos moksliniais įrodymais, rodančiais didelę naudą tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai. Išėję iš įprastų sporto šakų ribų, žmonės gali atrasti naujų ir įdomių būdų pagerinti savo savijautą. Tikėtina, kad didėjant mokslinių tyrimų skaičiui šios veiklos rūšys bus vis labiau pripažįstamos sporto medicinos srityje, o tai suteiks visapusišką požiūrį į sveikatą ir fizinę būklę visoms amžiaus grupėms.

Šaltiniai:

  1. Leite, G., & Filho, E. (2019). Physical Fitness and Parkour: An Observational Study. International Journal of Sports Physiology and Performance, 14(5), 654-659.
  2. Pfusterschmied, J., et al. (2013). Improving Balance and Postural Control through Slackline Training. Journal of Strength and Conditioning Research, 27(5), 1187-1192.
  3. Schagatay, E. (2000). Predicting performance in competitive apnea diving. Part III: deep diving. European Journal of Applied Physiology, 82(3), 234-240.
  4. Heirene, R. M., et al. (2016). Rock Climbing and Positive Psychology: An Interpretative Phenomenological Analysis. Psychology of Sport and Exercise, 22, 44-53.
  5. Iwasaki, Y., & Mannell, R. C. (2000). Hierarchical Dimensions of Leisure Stress Coping. Leisure Sciences, 22(3), 163-181.