Kaip pasiruošti lazerinei epiliacijai?
Plaukų šalinimas lazeriu yra populiari kosmetinė procedūra, kurios metu nepageidaujamiems plaukeliams šalinti naudojama koncentruota šviesa. Lazeris skleidžia šviesą, kurią sugeria plaukuose esantis melaninas ir kuri virsta šiluma, pažeidžiančia plaukų folikulus ir stabdančia plaukų augimą ateityje. Šis metodas veiksmingas įvairioms kūno dalims, įskaitant veidą, kojas, rankas, pažastis ir bikinio liniją.
Pasiruošimas prieš šią procedūrą
- Prieš šalindami plaukelius lazeriu, visada rekomenduojame pradžioje nueiti į konsultaciją pas specialistą ir pasikonsultuoti dėl šios procedūros. Jie įvertins jūsų odos tipą, plaukų spalvą ir plaukų struktūrą, užtikrindami, kad procedūra jums tinka.
- Lazerinis plaukų šalinimas geriausiai tinka šviesios odos ir tamsių plaukų asmenims. Tačiau dėl technologijų pažangos jis tapo veiksmingas ir tamsesnių atspalvių odai. Žurnale „Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology” paskelbtame tyrime teigiama, kad šiuolaikinės lazerinės procedūros gali saugiai ir veiksmingai šalinti plaukelius asmenims, turintiems skirtingus odos tipus (Smith et al., 2014).
- Venkite saulės spindulių poveikio. Bent šešias savaites prieš procedūrą ribokite saulės spindulių poveikį. Saulė gali padidinti komplikacijų po procedūros riziką.
- Susilaikykite nuo kirpimo ar depiliacijos vašku. Šešias savaites prieš gydymą susilaikykite nuo skutimo, depiliacijos vašku ir elektrolizės. Šie metodai laikinai pašalina plauko šaknį, kuri būtina, kad gydymas lazeriu būtų veiksmingas.
- Skutimas prieš gydymą. Dieną ar dvi prieš seansą nusiskuskite gydymo sritį. Taip pašalinami virš odos esantys plaukeliai, kurie priešingu atveju gali pažeisti odos paviršių dėl nudegusių plaukelių, tačiau paliekamas plauko stiebas, esantis paviršiuje.
Procedūros metu
- Skausmo malšinimas – procedūra gali būti nemaloni, primenanti gumelės spragtelėjimą prie odos. Kad sumažėtų diskomfortas, prieš tai dažnai naudojami vietiniai anestetikai.
- Saugos priemonės – kad lazeris nepažeistų akių, reikia dėvėti apsaugines akių priemones.
- Korekcijos pagal reakciją – Specialistas koreguoja lazerio nustatymus, atsižvelgdamas į jūsų odos reakciją ir gydomų plaukelių storį, spalvą bei vietą.
Priežiūra po plaukelių šalinimo procedūros
- Po procedūros kelias pirmąsias valandas gali pasireikšti paraudimas ir patinimas. Žurnale „Dermatologic Surgery” paskelbtame tyrime pažymima, kad šiuos simptomus gali padėti sumažinti ledo kompresai (Kilmer et al., 2008).
- Venkite saulės spindulių – saugokite gydomą vietą nuo saulės, kol oda užgis. Kasdien naudokite plataus spektro SPF30 apsauginį kremą nuo saulės.
- Tikėkitės laikino plaukų slinkimo – pirmosiomis savaitėmis po procedūros galite pastebėti plaukų slinkimą. Tai yra gydymo proceso dalis.
Rizika ir svarstymai
Lazerinis plaukų šalinimas paprastai yra saugus, jei jį atlieka kvalifikuotas specialistas. Tačiau gali kilti rizika, pavyzdžiui, odos sudirginimas, pigmento pokyčiai, retai – pūslių susidarymas ar randų susidarymas. Žurnale „Lasers in Medical Science” paskelbtoje apžvalgoje išsamiai apžvelgiama ši rizika (Lanigan, 2003).
Kokį lazerį rinktis lazerinei epiliacijai?
Plaukelių šalinimui tinkamo lazerio pasirinkimas priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant jūsų odos tipą, plaukų spalvą ir konkrečią sritį, kurią norite šalinti. Plaukeliams šalinti naudojami kelių tipų lazeriai, kurių kiekvienas turi savo stipriąsias puses ir idealius naudojimo atvejus.
Aleksandrito lazeris: šis lazeris geriausiai tinka didesniems kūno plotams. Tai vienas iš greičiausių plaukų šalinimo lazerių ir yra veiksmingas šviesesnio atspalvio odai su tamsiais plaukais. Tačiau jis nerekomenduojamas tamsesnės odos atstovams dėl didesnės odos spalvos pakitimo rizikos.
Diodinis lazeris: diodinis lazeris, tinkamas šviesiam ir vidutiniam odos tonui, efektyviai šalina ir plonus, ir šiurkščius plaukelius. Jis prasiskverbia giliau į odą nei aleksandrito lazeris ir gali būti saugiai naudojamas šiek tiek tamsesniems odos atspalviams.
Nd YAG lazeris: šį lazerį galima naudoti visų tipų odai, įskaitant įdegusią ir tamsesnių atspalvių odą. Jis mažiau veiksmingas ploniems ar šviesiems plaukeliams, tačiau yra geras pasirinkimas įaugusiems plaukeliams ir odos pigmentacijos problemoms mažinti.
Rubino lazeris: rubino lazeris yra vienas seniausių tipų ir tinka žmonėms, turintiems plonus, šviesius plaukelius ir labai šviesią odą. Šiandien jis rečiau naudojamas dėl technologijų pažangos, siūlančios universalesnius sprendimus.
Intensyvioji impulsinė šviesa (IPL): IPL nėra lazeris, tačiau plaukeliams šalinti naudojama plataus spektro šviesa su filtrais. Jis mažiau veiksmingas nei tradiciniai lazeriai, ypač tamsesnio atspalvio odai ar šviesesniems plaukeliams. Tačiau kai kuriems asmenims tai gali būti ekonomiškas sprendimas.
Pagrindiniai aspektai
Odos ir plaukų spalva – tamsesni plaukai ir šviesesni odos deriniai paprastai geriausiai reaguoja į daugumą plaukų šalinimo lazeriu procedūrų.
Gydymo sritis – kai kurie lazeriai geriau tinka dideliems plotams, pavyzdžiui, nugaros ar kojų sritims, o kiti – tikslesniems, pavyzdžiui, viršutinės lūpos ar bikinio linijos plotams.
Jautrumas ir tolerancija skausmui – skirtingi lazeriai sukelia skirtingą diskomfortą procedūros metu.
Biudžetas ir prieinamumas – kai kurie lazeriai yra labiau prieinami klinikose nei kiti. Kaina taip pat skiriasi priklausomai nuo naudojamos technologijos.
Individualios konsultacijos
Labai svarbu konsultuotis su dermatologu arba plaukų šalinimo lazeriu specialistu. Jie gali įvertinti jūsų odos tipą, plaukų spalvą ir struktūrą bei rekomenduoti jums tinkamiausią lazerio tipą. Jie taip pat atsižvelgs į jūsų ligos istoriją ir bet kokias odos ligas, kurios gali turėti įtakos gydymui.
Saugumas ir veiksmingumas
Nepriklausomai nuo lazerio tipo, įsitikinkite, kad procedūrą atlieka kvalifikuotas ir patyręs specialistas. Taip sumažinsite šalutinio poveikio riziką ir užtikrinsite gydymo veiksmingumą.
Norint pasiekti norimų rezultatų, reikia atlikti keletą procedūrų. Seansų skaičius priklauso nuo gydomos srities ir individualių savybių. Tai nėra nuolatinis plaukų šalinimo sprendimas, tačiau laikui bėgant jis gali gerokai sumažinti plaukų augimą, prireikus atliekant palaikomąsias procedūras.
***
Šiame straipsnyje pateikta informacija skirta tik švietimo tikslais ir nepakeičia profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar gydymo. Šio straipsnio autorius ir leidėjas neatsako už bet kokį neigiamą poveikį ar pasekmes, atsiradusias dėl šiame straipsnyje aptartų pasiūlymų, preparatų ar procedūrų naudojimo.