15 spalio, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

Eterinių aliejų nauda

eteriniai aliejai

Šiuolaikiniame skubančiame pasaulyje žmonės vis dažniau ieško natūralių priemonių savo fizinei ir psichinei gerovei pagerinti. Eteriniai aliejai, dažnai vadinami „augalų esencija”, išpopuliarėjo kaip holistinis sveikatos gerinimo būdas. Tačiau kas yra eteriniai aliejai ir kokią naudą teikia jų naudojimas kasdieniniame gyvenime? Šiame straipsnyje pasinersime į eterinių aliejų pasaulį, panagrinėsime jų kilmę, savybes ir moksliškai pagrįstą naudą.

Kas yra eteriniai aliejai?

Eteriniai aliejai – tai koncentruoti ekstraktai, gaunami iš įvairių augalų dalių, įskaitant lapus, žiedus, stiebus, žievę ir šaknis. Šie aliejai gaminami kruopščiai distiliuojant vandens garais arba šaltuoju spaudimu, todėl gaunamos labai stiprios medžiagos, turinčios augalų gydomųjų savybių. Šie aromatiniai junginiai šimtmečius naudojami tradicinės medicinos sistemose, pavyzdžiui, ajurvedoje ir aromaterapijoje, o šiuolaikinis mokslas toliau tiria jų veiksmingumą.

Terapinė eterinių aliejų galia

Streso ir nerimo malšinimas

Vienas iš labiausiai pripažintų eterinių aliejų privalumų yra jų gebėjimas mažinti stresą ir nerimą. Aromaterapija – holistinė gydymo praktika, kai įkvepiami eterinių aliejų garai. Žurnale „Phytotherapy Research” (1) paskelbti tyrimai parodė, kad įkvepiant levandų eterinio aliejaus kvapą gerokai sumažėjo pacientų nerimo lygis prieš odontologines procedūras. Panašiai bergamočių eterinis aliejus pasirodė esąs perspektyvus mažinant nerimo ir depresijos simptomus (2).

Skausmo valdymas

Eteriniai aliejai taip pat gali būti veiksmingi malšinant skausmą, nesvarbu, ar tai lėtinis diskomfortas, ar atsitiktinis galvos skausmas. Pavyzdžiui, pipirmėčių aliejuje yra mentolio, kuris pasižymi skausmą malšinančiomis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Žurnale „Journal of Clinical Psychology” (3) paskelbtame tyrime įrodyta, kad vietiškai naudojamas atskiestas pipirmėčių aliejus padėjo sumažinti galvos skausmo intensyvumą. Be to, eukaliptų ir imbierų aliejai tradiciškai naudojami dėl jų skausmą malšinančio poveikio, o jų naudojimas patvirtintas tam tikrais moksliniais tyrimais (4).

Geresnė miego kokybė

Nuo miego sutrikimų ir nemigos kenčia milijonai žmonių visame pasaulyje, o tai turi įtakos jų bendrai savijautai. Įrodyta, kad tam tikri eteriniai aliejai, pavyzdžiui, levandų ir ramunėlių, gerina miego kokybę. Žurnale „Journal of Alternative and Complementary Medicine” (5) paskelbtame tyrime nustatyta, kad prieš miegą įkvėpus levandų eterinio aliejaus kvapo pagerėjo miego trukmė ir kokybė. Šie raminamieji aliejai gali padėti sukurti ramią miego rutiną, skatinančią ramų miegą.

eteriniai aliejai 1

Imuninės sistemos palaikymas

Daugelis eterinių aliejų pasižymi antimikrobinėmis ir imuninę sistemą stiprinančiomis savybėmis. Pavyzdžiui, arbatmedžio aliejaus veiksmingumas kovojant su bakterinėmis ir grybelinėmis infekcijomis (6). Eukaliptų aliejus pasižymi atsikosėjimą mažinančiomis ir antivirusinėmis savybėmis, todėl yra populiarus pasirinkimas peršalimo ir gripo sezono metu (7). Įtraukdami šiuos aliejus į savo sveikatingumo rutiną, galite sustiprinti natūralią organizmo apsaugą.

Odos sveikata

Eteriniai aliejai dažnai naudojami odos priežiūros produktuose dėl jų gydomųjų savybių. Ypač arbatmedžio aliejus, kuris garsėja savo antimikrobinėmis savybėmis, padeda gydyti spuogus ir kitas odos problemas (8). Levandų ir ramunėlių aliejai gali nuraminti sudirgusią odą ir sumažinti uždegimą. Žurnale „Journal of Cosmetic Science” (9) atliktas tyrimas parodė, kad vietiškai naudojant levandų aliejų pagerėjo odos drėkinimas ir tekstūra.

Nuotaikos gerinimas ir kognityvinė funkcija

Eteriniai aliejai gali turėti didelį poveikį mūsų nuotaikai ir pažinimo funkcijoms. Žurnale „International Journal of Neuroscience” (10) paskelbti tyrimai rodo, kad rozmarinų eterinio aliejaus kvapas gali pagerinti pažintinę veiklą ir budrumą. Citrusiniai aliejai, pavyzdžiui, citrinų ir apelsinų, pasižymi pakylėjančiu ir energizuojančiu poveikiu, todėl jie puikiai tinka nuotaikai ir dėmesio koncentracijai gerinti.

Kvėpavimo takų sveikata

Tokios kvėpavimo takų ligos kaip astma ir bronchitas gali varginti, tačiau eteriniai aliejai gali padėti. Eukaliptų aliejus, naudojamas inhaliacijai garais, gali padėti sumažinti užsikimšimą ir palengvinti kvėpavimą (11). Žurnale „Journal of Ethnopharmacology” (12) paskelbtame tyrime teigiama, kad smilkalų eterinis aliejus turi priešuždegiminį poveikį plaučių audiniams, o tai gali būti naudinga sergant kvėpavimo takų ligomis.

eteriniai aliejai 2

Eterinių aliejų naudojimą kaip papildomą sveikatos ir geros savijautos metodą patvirtina vis daugiau mokslinių įrodymų. Nuo streso mažinimo ir skausmo malšinimo iki odos sveikatos ir geresnių pažintinių funkcijų – eteriniai aliejai teikia daugybę potencialios naudos. Tačiau labai svarbu juos naudoti atsakingai, užtikrinant tinkamą praskiedimą ir konsultuojantis su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei turite sveikatos sutrikimų arba esate nėščia.

Tobulėjant mūsų supratimui apie eterinius aliejus, tobulėja ir mūsų gebėjimas panaudoti jų terapinį potencialą. Įtraukdami šias natūralias priemones į savo kasdienybę, galime atskleisti gydomąją eterinių aliejų galią ir pradėti kelionę į geresnę sveikatą ir savijautą.

Šaltiniai:

  1. Lehrner, J., Marwinski, G., Lehr, S., Johren, P., & Deecke, L. (2005). Apelsinų ir levandų aplinkos kvapai mažina nerimą ir gerina nuotaiką odontologijos kabinete. „Physiology & Behavior”, 86(1-2), 92-95.
  2. Seol, G. H., Lee, Y. H., Kang, P., You, J. H., Park, M., & Min, S. S. (2013). Atsitiktinių imčių kontroliuojamas Salvia sclarea arba Lavandula angustifolia tyrimas: Šlapimo nelaikymu sergančių pacienčių, kurioms atliekamas urodinaminis tyrimas, skirtingas poveikis kraujospūdžiui. „Journal of Alternative and Complementary Medicine”, 19(7), 664-670.
  3. Gobel, H., Schmidt, G., Dworschak, M., & Stolze, H. (1996). Eteriniai augalų aliejai ir galvos skausmo mechanizmai. „Fitomedicina”, 3(2), 91-98.
  4. „Gydymas nuo skausmo” (angl: Gobel, H., Schmidt, G., Dworschak, M., & Stolze, H. (1996). Eteriniai augalų aliejai ir galvos skausmo mechanizmai. „Fitomedicina”, 3(2), 91-98..
  5. Lavenderio lavandų ekstraktas: Goel, N., Kim, H., & Lao, R. P. (2005). Kvapusis stimulas keičia jaunų vyrų ir moterų naktinį miegą. „Journal of Alternative and Complementary Medicine”, 11(6), 1033-1041.
  6. Carson, C. F., Hammer, K. A., & Riley, T. V. (2006). Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. „Clinical Microbiology Reviews”, 19(1), 50-62.

***

Šiame straipsnyje pateikta informacija skirta tik švietimo tikslais ir nepakeičia profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar gydymo. Šio straipsnio autorius ir leidėjas neatsako už bet kokį neigiamą poveikį ar pasekmes, atsiradusias dėl šiame straipsnyje aptartų pasiūlymų, preparatų ar procedūrų naudojimo