8 spalio, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

Kaniterapija – kas tai ir kodėl ji naudinga mūsų sveikatai?

Viskas, ką svarbu žinoti apie kaniterapija ir kodėl ji svarbi yra žmogaus sveikatai.
Kaniterapija

Vienas iš labiausiai širdį glostančių ir veiksmingų terapijos metodų yra terapija su šunimis. Šie keturkojai terapeutai, vizginantys uodegas ir žvelgiantys užuojautos kupinomis akimis, turi unikalų būdą paliesti žmonių gyvenimus. Ši terapijos forma, vadinamoji terapija su gyvūnais, ypač su šunimis, pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo. Tai ne tik džiaugsmas priglausti kailinį draugą; šis terapinis metodas yra gilus mokslas ir daugybė sveikatai naudingų dalykų.

Kas yra kaniterapija?

Šunų terapija (dar kitaip vadinama kaniterapija) – tai asmens ir dresuoto šuns vadovaujama sąveika, kuria siekiama teigiamų fizinių, socialinių, emocinių ar kognityvinių asmens funkcijų pokyčių. Šie šunys yra specialiai apmokyti ir sertifikuoti kartu su savo vedliais, kad suteiktų paguodą, paramą ir meilę.

Žmonių ir šunų ryšys

Žmonių ir šunų ryšys atsirado prieš tūkstančius metų. Šunys evoliucionavo taip, kad puikiai jaučia žmogaus elgesį ir emocijas. Jie gali skaityti veido išraiškas, suprasti emocijas ir net nustatyti žmogaus fiziologijos pokyčius. Šis gilus ryšys sudaro prielaidas terapiniam bendravimui.

Kaniterapijos mokslas

Moksliškai įrodyta, kad bendravimas su terapiniais šunimis skatina naudingų neurocheminių medžiagų išsiskyrimą žmogaus smegenyse. Pavyzdžiui, bendravimas su šunimis skatina oksitocino, vadinamojo „meilės hormono”, išsiskyrimą ir mažina stresą, išsiskyrimą. Taip pat mažėja kortizolio, su stresu susijusio hormono, kiekis, todėl stiprėja atsipalaidavimas ir mažėja nerimas.

Fizinė nauda sveikatai

Širdies ir kraujagyslių sveikata – bendravimas su šunimis gali sumažinti kraujospūdį ir širdies ritmą, todėl sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Skausmo malšinimas – įrodyta, kad terapinių šunų dalyvavimas mažina pacientų, kuriems atliekamos medicininės procedūros, jaučiamą skausmą.

Geresni motoriniai įgūdžiai – tokia veikla, kaip pasivaikščiojimas ar šuns vedžiojimas, gali padėti atkurti reabilitacijos pacientų motorinius įgūdžius.

Psichinė ir emocinė gerovė

Streso mažinimas – šunų buvimas ramina, nes gali sumažinti stresą ir nerimą įvairiose vietose, įskaitant ligonines ir darbo vietas.

Kova su depresija ir vienišumu -terapinio šuns draugija gali suteikti paguodos, sumažinti izoliacijos jausmą ir pagerinti nuotaiką.

Geresnė socialinė sąveika – šunys gali būti socialiniai katalizatoriai, skatinantys žmonių tarpusavio bendravimą.

Kaniterapija 1

Taikymas įvairiose aplinkose

Terapiniai šunys gali teikti pagalbą įvairiose aplinkose:

Ligoninės ir sveikatos priežiūros įstaigos – suteikia pacientams komfortą, mažina nerimą procedūrų metu ir padeda fizinei reabilitacijai.

Švietimo įstaigose – pagalba specialiojo ugdymo klasėse arba skaitymo programose, kur vaikai skaito šunims, skatinant nesmerkiančią ir padrąsinančią aplinką.

Psichikos sveikata ir konsultavimas – pagalba terapijos seansuose, padedant sukurti saugią ir paguodžiančią atmosferą.

Pagalba nelaimės atveju ir krizinėse situacijose – emocinės paramos teikimas asmenims, nukentėjusiems nuo traumuojančių įvykių.

Kaniterapijos seansas

Kaniterapijos seansas prasideda nuo kruopštaus apmokyto terapinio šuns, pritaikyto prie konkrečių paciento emocinių, fizinių ar kognityvinių poreikių, parinkimo. Pacientas švelniai supažindinamas su terapiniu šunimi kontroliuojamoje ir saugioje aplinkoje, užtikrinant abiejų komfortą ir saugumą. Pradinis bendravimas dažnai apima paprastą veiklą, pavyzdžiui, glostymą ar maitinimą skanėstais, kad būtų užmegztas ryšys ir sustiprintas paciento ir šuns pasitikėjimas. Terapeutas padeda pacientui bendrauti su šunimi per specialiai jam pritaikytą veiklą, pavyzdžiui, aportavimą ar pasivaikščiojimą, kuri skirta terapiniams tikslams pasiekti. Siekdamas emocinės paramos, pacientas gali užsiimti raminančia veikla, pavyzdžiui, apkabinti šunį ar tyliai su juo kalbėtis, taip skatindamas draugystės ir komforto jausmą. Pažintiniai pratimai, pavyzdžiui, komandų davimas arba atminties žaidimai su šunimi, yra įtraukiami siekiant sustiprinti protinę stimuliaciją ir pažintinius įgūdžius. Fiziniai užsiėmimai su šunimi, pavyzdžiui, viliojimas ar švelnūs žaidimai, padeda gerinti paciento motorinius įgūdžius ir fizinę koordinaciją. Viso užsiėmimo metu terapeutas stebi ir vertina paciento bendravimą su šunimi, atkreipdamas dėmesį į patobulinimus ar sritis, į kurias reikia atkreipti dėmesį. Užsiėmimas baigiamas refleksijos laikotarpiu, kurio metu pacientas gali išreikšti savo jausmus apie patirtį ir aptarti savo atsakymus su terapeutu. Po seanso terapiniam šuniui suteikiama laiko pailsėti ir atsipalaiduoti, užtikrinant, kad gyvūno gerovė taip pat būtų prioritetas.

Ne kiekvienas šuo yra sutvertas šiai terapijai

Nors šunys garsėja savo ištikimybe ir draugiškumu, ne kiekvienas šuo tinka atlikti specializuotą terapinio šuns ar „šunų gydytojo” vaidmenį. Terapijos šunims reikia unikalaus temperamento, įskaitant ramybę, kantrybę ir švelnų charakterį, t. y. savybių, kurias ne visi šunys turi iš prigimties. Kad šuo galėtų veiksmingai dalyvauti terapinėje veikloje, būtinas kruopštus mokymas ir sertifikavimas, o šis procesas viršija daugumos namų augintinių galimybes.

Terapinio šuns vaidmuo – teikti paguodą, paramą ir gydomąją naudą, o tai yra daugiau nei tik būti draugiškam ar meiliam. Terapiniam darbui nepritaikyti šunys gali neturėti reikiamo elgesio nuoseklumo arba klinikinėje ar terapinėje aplinkoje gali lengvai patirti stresą ar pervargti. Nors daugelis šunų teikia emocinę paramą ir džiaugsmą namų aplinkoje, terapinės aplinkos reikalavimai reikalauja profesionalumo ir dresūros lygio, kuris ne kiekvienam šuniui yra įgimtas.

Todėl, nors daugelis šunų yra mylintys ir naudingi kompanionai, „gydytojo” titulas terapinio ar tarnybinio šuns prasme suteikiamas tik tiems, kurie yra specialiai apmokyti ir temperamentu tinkami tokiam svarbiam darbui.

Kaniterapija 2

Šunų gerovė  – svarbiausias aspektas

Labai svarbu, kad terapinių šunų gerovė visada būtų prioritetas. Šie šunys turėtų būti gerai dresuoti, jiems turėtų patikti bendrauti su žmonėmis, reguliariai tikrintis sveikatą ir daryti pertraukas. Jų vedliai turi būti įgudę skaityti šunų signalus ir užtikrinti, kad jie nebūtų pervargę.

Šunų terapijos poveikis pasireiškia ne tik skaičiais ir moksliniais tyrimais, bet ir širdį šildančiomis istorijomis žmonių, kurių gyvenimus palietė šie užjaučiantys gyvūnai. Nuo vaikų, įveikusių traumą, iki pagyvenusių žmonių, radusių džiaugsmą saulėlydyje – istorijos yra tiek įvairios, tiek jaudinančios.

Šunų terapijos ateitis

Kadangi moksliniai tyrimai ir toliau atskleidžia įvairiapusę šunų terapijos naudą, tikėtina, kad ji bus vis labiau integruojama į daugiau sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų sričių. Ateityje gali būti plačiau pripažįstama ir suprantama, kokį didelį poveikį šie gyvūnai gali turėti žmonių sveikatai ir gerovei.

Terapija su šunimis liudija seną žmonių ir šunų ryšį. Tai džiaugsmo, draugystės ir mokslo derinys, teikiantis didelę naudą fizinei, emocinei ir psichinei sveikatai. Pasaulyje, kuriame žmonių bendravimą vis dažniau tarpininkauja ekranai, šiltas, guodžiantis terapinio šuns buvimas primena mums apie gydomąją paprasto, mylinčio prisilietimo galią.