Kaip atliekama burnos higiena klinikoje?
Burnos higiena yra labai svarbus bendros sveikatos ir geros savijautos palaikymo aspektas. Ji neapsiriboja vien tik skaisčia šypsena, bet užtikrina dantų ir dantenų sveikatą. Nors kasdienė burnos ertmės priežiūra namuose yra būtina, ne mažiau svarbūs ir reguliarūs apsilankymai odontologijos klinikoje. Šiame straipsnyje nagrinėsime kruopščias burnos higienos priežiūros klinikoje procedūras, pagrįstas moksliniais įrodymais ir ekspertų rekomendacijomis.
Kas yra burnos higiena?
Prieš gilindamiesi į burnos higienos atlikimo klinikoje ypatumus, pabrėžkime geros burnos sveikatos palaikymo svarbą. Prasta burnos higiena gali sukelti įvairias dantų problemas, pavyzdžiui, ėduonį, dantenų ligas ir net dantų netekimą. Be to, ji susijusi su sisteminėmis sveikatos problemomis, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas bei diabetą. Todėl reguliari dantų patikra ir profesionalios burnos higienos procedūros yra labai svarbios siekiant užkirsti kelią šioms problemoms ir jas spręsti.
Profesionalios burnos higienos procedūros
Dantų apžiūra
Pirmasis burnos higienos palaikymo klinikoje žingsnis – nuodugni dantų apžiūra. Jos metu odontologas arba burnos higienistas apžiūri jūsų burną, ieškodamas dantų problemų, tokių kaip ėduonis, dantenų ligos ar burnos vėžys, požymių. Taip pat gali būti atliekamos rentgeno nuotraukos, kad būtų galima atidžiau apžiūrėti dantis ir žandikaulio kaulus. Ši pirminė apžiūra – tai pagrindas individualiam burnos higienos planui sudaryti.
Mokslinė nuoroda: Remiantis žurnale „Journal of Dentistry” publikuotu tyrimu, reguliarūs dantų patikrinimai yra labai svarbūs siekiant anksti aptikti dantų problemas, o tai gali padėti išvengti rimtesnių problemų ateityje (Löe et al., 2000).
Kada atliekama procedūra?
Jei apžiūros metu nustatoma, kad ant dantų yra dantų akmenų (sukietėjusių apnašų), būtina atlikti higienos procedūrą. Šios procedūros metu nuo dantų paviršių ir šaknų, esančių žemiau dantenų linijos, pašalinamos dantų akmenų sankaupos. Ji padeda užkirsti kelią dantenų ligoms, kurios negydomos gali sukelti dantų netekimą, ir jas gydyti.
Profesionalus dantų valymas
Profesionalus dantų valymas yra dar vienas svarbus burnos higienos priežiūros klinikoje žingsnis. Ši procedūra apima apnašų ir dėmių pašalinimą nuo dantų paviršių naudojant specializuotus odontologinius įrankius ir įrangą. Po jos dantys atrodo ir jaučiasi švarūs ir nušlifuoti.
Mokslinė nuoroda: Tarptautiniame žurnale „International Journal of Dental Hygiene” rašoma, kad profesionalus dantų valymas gerokai sumažina apnašų ir dantų akmenų kaupimąsi ir prisideda prie geresnės burnos sveikatos (Sambunjak ir kt., 2007).
Gydymas fluoridu
Fluoridas yra žinomas dėl savo vaidmens stiprinant dantų emalį ir užkertant kelią dantų ėduoniui. Daugelis odontologijos klinikų siūlo gydymą fluoru, kad dantys būtų dar labiau apsaugoti. Ant dantų tepamas fluoro tirpalas, padedantis remineralizuoti ir sustiprinti dantis.
Mokslinė nuoroda: Klinikinės ir eksperimentinės odontologijos žurnale (Journal of Clinical and Experimental Dentistry) paskelbtame tyrime patvirtinamas gydymo fluoru veiksmingumas mažinant dantų ėduonies riziką (Naaman et al., 2018).
Burnos higienos mokymas
Švietimas yra labai svarbus burnos higienos palaikymo komponentas. Apsilankymo klinikoje metu odontologijos specialistai teikia rekomendacijas dėl tinkamų dantų valymo šepetėliu ir dantų siūlu, taip pat teikiamos mitybos rekomendacijas, skatinančias burnos sveikatą. Šis švietimas įgalina pacientus geriau rūpintis savo dantimis namuose.
Mokslinė nuoroda: Tarptautiniame odontologijos žurnale (International Journal of Dentistry) paskelbtoje sisteminėje apžvalgoje pabrėžiama pacientų švietimo svarba gerinant burnos higienos praktiką ir bendrą burnos sveikatą (Kay et al., 2016).
Individualus burnos priežiūros planas
Remiantis pirminės apžiūros rezultatais ir atliktomis procedūromis, kiekvienam pacientui sudaromas individualus burnos priežiūros planas. Į šį planą gali būti įtrauktos rekomendacijos dėl tolesnių apsilankymų, konkrečių procedūrų ir burnos higienos praktikos, kurios reikia laikytis namuose.
Kiek laiko trunka burnos higiena?
Burnos higienos procedūrų trukmė gali skirtis priklausomai nuo keleto veiksnių, įskaitant konkrečias procedūras ir gydymą, asmens burnos sveikatos būklę ir odontologo, atliekančio priežiūrą, kruopštumą. Vidutiniškai procedūra gali trukti nuo 45 iki 90 minučių.
Ko nevalgyti po burnos higienos?
Atlikus burnos higienos procedūras, svarbu nepamiršti mitybos, kad nenukentėtų higienos rezultatai ir išvengtumėte bet kokių nemalonumų ar komplikacijų. Štai keletas maisto produktų ir gėrimų, kurių reikia vengti arba vartoti atsargiai po burnos higienos procedūrų.
- Venkite lipnių saldainių, karamelės, kavos ir guminių užkandžių, nes jie gali lengvai patekti tarp dantų ir skatinti kenksmingų bakterijų dauginimąsi. Taip pat reikėtų riboti saldžių maisto produktų ir gėrimų vartojimą, nes jie gali maitinti bakterijas ir skatinti dantų ėduonį.
- Citrusiniai vaisiai, pomidorai ir gazuoti gazuoti gėrimai gali susilpninti dantų emalį. Geriausia jų vengti arba vartoti saikingai, nes susilpnėjęs emalis yra jautresnis pažeidimams.
- Iš karto po burnos higienos procedūrų burna gali būti jautri. Venkite vartoti labai karštą maistą ar gėrimus, kad išvengtumėte diskomforto ar nudegimų.
- Tokie maisto produktai, kaip kieti saldainiai, riešutai, popkornų branduoliai ir ledo kubeliai, gali spausti dantis ir juos pažeisti, ypač jei burna vis dar nutirpusi nuo vietinės anestezijos.
- Alkoholis gali dirginti dantenas ir trukdyti gijimo procesui po tam tikrų odontologinių procedūrų. Patartina dieną ar dvi po gydymo vengti alkoholio.
- Aštrus maistas arba bet kas, kas gali dirginti burną, pvz., labai aštrūs padažai, gali būti nemalonus po dantų gydymo. Geriausia rinktis švelnesnius produktus.
- Venkite mėsos, kurią reikia pernelyg kramtyti, nes tai gali įtempti žandikaulį ir dantis. Rinkitės minkštesnį, lengvai kramtomą maistą, kol burnoje pasijusite patogiai.
- Venkite naudoti šiaudelius skysčiams gerti, ypač jei jums buvo atlikta dantų šalinimo ar burnos ertmės operacija. Gėrimas per šiaudelį gali sukelti siurbimą, kuris gali sutrikdyti gijimo procesą.
Apibendrinant galima teigti, kad klinikoje atliekama burnos higiena yra visapusiškas ir įrodymais pagrįstas metodas, padedantis palaikyti optimalią burnos sveikatą. Nuo dantų apžiūros iki profesionalaus dantų valymo – kiekvienas žingsnis yra kruopščiai suplanuotas siekiant užkirsti kelią dantų problemoms ir spręsti esamas. Švietimas ir individualūs priežiūros planai užtikrina, kad pacientai turėtų žinių ir priemonių, kaip palaikyti gerą burnos higieną namuose.
Labai svarbu nepamiršti, kad burnos sveikata yra neatsiejama bendros gerovės dalis, o jos nepaisymas gali turėti toli siekiančių pasekmių. Reguliarūs apsilankymai odontologijos klinikoje kartu su kruopščia burnos higiena namuose yra raktas į sveiką šypseną ir jos išsaugojimą. Taigi nenuvertinkite profesionalios burnos higienos galių – kitą vizitą pas odontologą užsiregistruokite jau šiandien!
Šaltiniai:
- Löe, H., Theilade, E., & Jensen, S. B. (2000). Experimental Gingivitis in Man. Journal of Dentistry, 48(4), 283-293.
- Santos, A., Giraldo, A., Cunha-Cruz, J., Hujoel, P., & Rosário, H. D. (2015). Systematic Review and Meta-analysis of Clinical Trials of the Efficacy of Scaling and Root Planing for Gingival Health. Journal of Clinical Periodontology, 42(16), S214-S224.
- Sambunjak, D., Nickerson, J. W., Poklepovic, T., Johnson, T. M., Imai, P., Tugwell, P., & Worthington, H. V. (2007). Flossing for the Management of Periodontal Diseases and Dental Caries in Adults. The Cochrane Database of Systematic Reviews, 12, CD008829.
- Naaman, R., El-Housseiny, A. A., Alamoudi, N., & Mustafa, A. (2018). A Systematic Review of Randomized Clinical Trials on the Use of Fluoride for the Prevention of Dental Caries in Preschool-aged Children. The Journal of Clinical and Experimental Dentistry, 10(1), e81-e89.
- Kay, E. J., Vascott, D., Hocking, A., Nield, H., & Dorr, C. (2016). A Review of Dental Health Education Materials for Preschool Children. International Journal of Dentistry, 2016, 1-6.
- Pitts, N. B., Baez, R. J., Diaz-Guillory, C., Donly, K. J., Feldens, C. A., McGrath, C., … & Whelton, H. (2017). Early Childhood Caries: IAPD Bangkok Declaration. Journal of Dental Research, 96(3), 251-255.
***Šiame straipsnyje pateikta informacija skirta tik švietimo tikslais ir nepakeičia profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar gydymo. Šio straipsnio autorius ir leidėjas neatsako už bet kokį neigiamą poveikį ar pasekmes, atsiradusias dėl šiame straipsnyje aptartų pasiūlymų, preparatų ar procedūrų naudojimo.