21 lapkričio, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

Galvos masažai – viskas, ką svarbu žinoti

Galvos masažas

Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje visas mūsų patiriamas stresas ir įtampa, deja, bet kaupiasi mūsų kūnuose ir taip gali sukelti įvairūs galvos skausmus, kaklo ir pečių diskomfortą. Vienas iš veiksmingų būdų šioms problemoms palengvinti yra galvos masažas – tai jau šimtmečius taikoma gydomoji praktika. Šiame straipsnyje apžvelgsime viską, ką reikia žinoti apie galvos masažus, pradedant moksliniais įrodymais pagrįsta jų nauda ir baigiant įvairiais būdais, kuriuos galite išbandyti, kad gautumėte maksimalią naudą.

Galvos masažai – kas tai?

Prieš pradedant gilintis į galvos masažų naudą, svarbu suprasti jų mokslinį pagrindą. Galvoje yra daugybė spaudimo taškų, nervų galūnių ir raumenų grupių, todėl ji yra puiki vieta masažo terapijai. Stimuliuojant šiuos taškus ir raumenis galima gauti įvairios fiziologinės ir psichologinės naudos.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad galvos masažas gali padidinti galvos odos ir smegenų kraujotaką. Dėl pagerėjusios kraujotakos į smegenų ląsteles patenka daugiau deguonies ir maistingųjų medžiagų, todėl pagerėja pažinimo funkcijos ir koncentracija. Be to, padidėjusi galvos odos kraujotaka gali skatinti plaukų augimą ir palaikyti galvos odos sveikatą.

Taip pat galvos masažai skatina endorfinų, kurie yra natūralūs skausmą malšinantys ir nuotaiką gerinantys vaistai, išsiskyrimą. Todėl tai gali padėti sumažinti stresą ir nerimą, kartu skatinant atsipalaidavimo ir geros savijautos jausmą.

Galvos masažo nauda

Kalbant abstrakčiai, galime įvardinti kelias pagrindines galvos masažo teikiamas naudas:

Streso mažinimas – lėtinis stresas gali sukelti daugybę sveikatos problemų, įskaitant galvos skausmus ir aukštą kraujospūdį. Įrodyta, kad galvos masažai mažina streso hormono kortizolio kiekį, todėl mažėja stresas ir nerimas.

Galvos skausmo malšinimas – įtampos galvos skausmus, kuriuos dažnai sukelia galvos ir kaklo raumenų įtampa, galima sumažinti reguliariai atliekant galvos masažus. Atpalaiduodami raumenis ir gerindami kraujotaką, šie masažai gali padėti išvengti galvos skausmo ir jį sumažinti.

Galvos masažas 1

Nemiga ir prasta miego kokybė – dažnos problemos, su kuriomis susiduria daugelis. Galvos masažai gali atpalaiduoti protą ir kūną, todėl lengviau užmigti ir mėgautis ramesniu miegu.

Geresnė plaukų sveikata – galvos masažai, kaip minėta, gali pagerinti galvos odos kraujotaką, skatinti sveikesnį plaukų augimą ir užkirsti kelią jų slinkimui. Taip pat padeda paskirstyti natūralius aliejus, todėl plaukai tampa blizgesni ir lengviau valdomi.

Migrenos valdymas – galvos masažas gali padėti migrenos priepuolių dažnumui ir intensyvumui sumažinti. Reguliarūs masažai gali padėti įveikti šią varginančią būklę.

Kognityvinė nauda – galvos masažo metu pagerėjęs kraujo pritekėjimas į smegenis gali pagerinti pažinimo funkcijas, atmintį ir proto aiškumą. Dėl to galvos masažai yra puikus pasirinkimas norintiems padidinti savo produktyvumą ir susikaupimą.

Emocinė gerovė – galvos masažo metu išsiskiriantys endorfinai gali pagerinti nuotaiką ir sumažinti depresijos simptomus. Tai paprastas, bet veiksmingas būdas pagerinti bendrą emocinę savijautą.

Galvos masažo technikos

Dabar, kai supratome galvos masažo naudą, panagrinėkime keletą veiksmingų technikų, kurias galite naudoti:

  • Pirštų galiukais galite švelniai įmasažuoti galvos odą. Pradėkite nuo kaktos ir grįžkite prie kaklo. Ši technika gali padėti pagerinti galvos odos kraujotaką.
  • Pirštų galiukus uždėkite ant smilkinių ir švelniai spauskite sukamaisiais judesiais. Tai gali sumažinti įtampą ir padėti nuo galvos skausmo.
  • Įtampa dažnai kaupiasi kaklo ir pečių srityje. Švelniai, bet stipriai spausdami pirštais minkykite šių sričių raumenis.
  • Ant galvos ir veido yra tam tikri spaudimo taškai, kuriuos stimuliuojant galima palengvinti įvairius negalavimus. Vienas iš tokių taškų yra trečiosios akies taškas, esantis tarp antakių. Švelniai paspauskite ir palaikykite šį tašką kelias sekundes, kad sumažintumėte stresą ir galvos skausmą.
  • Galvos masažo naudą padidinkite naudodami eterinius aliejus, pasižyminčius raminamosiomis savybėmis. Populiariausi yra levandų, ramunėlių ir pipirmėčių aliejai. Prieš masažą kelis lašus praskieskite aliejuje ir užtepkite ant galvos odos.

Kada nerekomenduojamas galvos masažas?

Nors daugumai žmonių galvos masažas teikia daug naudos, yra tam tikrų situacijų, kai jo nerekomenduojama atlikti arba reikėtų elgtis atsargiai. Būtina žinoti šias aplinkybes, kad užtikrintumėte savo saugumą ir gerovę.

Galvos masažas 2

Jei neseniai patyrėte galvos traumą, pavyzdžiui, smegenų sukrėtimą, prieš atliekant galvos masažą būtina pasitarti su gydytoju. Masažuojant galvą per anksti po traumos gali pablogėti būklė arba kilti komplikacijų.

Venkite galvos masažo, jei turite atvirų žaizdų, įpjovimų ar odos ligų ant galvos odos ar veido. Masažuojant šias vietas gali atsirasti infekcija arba dar labiau sudirgti.

Asmenys, sergantys sunkiomis galvos odos infekcijomis, pavyzdžiui, impetiga ar folikulitu, turėtų vengti galvos masažo, kol infekcija išnyks. Masažuojant užsikrėtusią galvos odą infekcija gali plisti ir pabloginti simptomus.

Jei jums buvo atlikta galvos ar veido operacija, prieš atlikdami galvos masažą pasitarkite su chirurgu. Kai kuriais atvejais pooperacinėse rekomendacijose gali būti rekomenduojama vengti tiesioginio spaudimo ar manipuliacijų su operuota sritimi, kol ji visiškai užgis.

Nors galvos masažai daugeliui žmonių gali padėti įveikti migreną, kai kuriems žmonėms jie gali sukelti migreną. Jei anksčiau sirgote migrena, kurią sustiprina prisilietimas ar spaudimas, būkite atsargūs atlikdami galvos masažus.

Žmonės, sergantys tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, didele hipertenzija (aukštu kraujospūdžiu) arba kraujavimo sutrikimais, prieš atlikdami galvos masažą turėtų pasitarti su savo sveikatos priežiūros specialistu. Tokiais atvejais padidėjusi kraujotaka ir spaudimas, susiję su masažu, gali kelti problemų.

Jei esate alergiški masažo aliejams ar eteriniams aliejams, kurie dažniausiai naudojami galvos masažo metu, būtinai informuokite terapeutą arba nenaudokite tokių produktų namuose, kad išvengtumėte alerginių reakcijų.

Nors švelnūs galvos masažai paprastai laikomi saugiais nėštumo metu, patartina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant bet kokią masažo terapiją. Manoma, kad kai kurie galvos ir kaklo spaudimo taškai gali turėti įtakos gimdymui, todėl būtina būti atsargiems.

Jei galvos masažo metu arba po jo jaučiate stiprų galvos svaigimą ar pykinimą, būtina nedelsiant nutraukti masažą ir kreiptis į gydytoją. Šie simptomai gali rodyti pagrindinę problemą, į kurią reikia atkreipti dėmesį.

Galiausiai, labai svarbu atsižvelgti į savo asmeninį komfortą ir pageidavimus. Jei galvos masažas jums nepatinka arba jaučiatės nepatogiai, visiškai priimtina jo atsisakyti arba paprašyti terapeuto švelnesnio spaudimo.

Galvos masažas 3

Visais atvejais prieš atliekant galvos masažą pravartu pasitarti su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu arba masažuotoju, jei turite kokių nors abejonių dėl konkrečių sveikatos sutrikimų ar aplinkybių. Jie gali suteikti individualių patarimų ir užtikrinti, kad masažas būtų saugus ir jums tinkamas.

Galvos masažai teikia daug naudos tiek fizinei, tiek psichinei gerovei. Moksliniais įrodymais pagrįsti masažai gali padėti sumažinti stresą, sumažinti galvos skausmus, pagerinti miegą, sustiprinti plaukų sveikatą ir pažinimo funkcijas. Įtraukę šiuos masažus į savo kasdienybę ir išbandę įvairias technikas, galėsite išnaudoti visus jų teikiamus privalumus. Taigi, kai kitą kartą jausitės prislėgti ar įsitempę, apsvarstykite galimybę sau ar artimajam padovanoti raminantį galvos masažą, kad atsipalaiduotumėte ir pailsėtumėte. Jūsų kūnas ir protas jums už tai padėkos.

***

Šiame straipsnyje pateikta informacija skirta tik švietimo tikslais ir nepakeičia profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar gydymo. Šio straipsnio autorius ir leidėjas neatsako už bet kokį neigiamą poveikį ar pasekmes, atsiradusias dėl šiame straipsnyje aptartų pasiūlymų, preparatų ar procedūrų naudojimo.